KPZ Modřany: Rychlost založení ohrozila důvěru

31.07.2014 16:39

Kdyby existovala soutěž o nejrychleji založenou KPZ, Modřanská KPZ by jistě mohla uspět. Po dvou schůzkách v průběhu dvou týdnů byla na světě. Porodní údaje: deset členů, jeden zelinář – Miloš Kurka (Zahradnictví Černíkovice), dva druhy podílů, dva druhy frekvencí, výdejní místo: uzamykatelná místnost v místním kině, od níž má každý člen klíče a každý sám si podíl odměřuje.

 

Nyní má skupina 17 členů a za sebou s prvními odebranými podíly i trochu snad již překonané nervozity. Byli jsme rychlí, jak jsme chtěli už už odebírat, byl konec května a sezona začínala. Partnerství s farmářem jsme založili na pouze zprostředkované referenci, nikdo z nás se k němu nestihl dojet podívat.

 

Podíly byly dlouho malé ve srovnání s objednávkou. Za vším byl pozdní začátek sezony a málo dialogu s farmářem. Osobní návštěva jednoho z členů u farmáře pomohla opravit nalomenou důvěru, do toho se sklizeň rozjela. Z všech diskusí vybírám farmářovu větu: Vystavte mi prosím vysvědčení až na konci školního roku (Miloš Kurka).

 

Hodně jsme diskutovali o tom, zda chceme mít v podílech jen farmářovu sklizeň. Farmář totiž zároveň bedýnkuje, do podílů zpočátku, aby nebyly chudé a malé, dával i plodiny jiných producentů. Hlasování mezi námi skončilo půl na půl, nicméně se to stejně vyřešilo samo: farmář má postupně tolik své zeleniny, že není důvod pokračovat jinak než jako klasická KPZ.

 

Postavit základní skupinu (potřebovali jsme 10 lidí) netrvalo déle než ty dva první týdny. Povedlo se to díky silnému sociálnímu magnetu, jíž byl inicátor Modřanské KPZ Tomáš Hajzler. Jeho osobité lákání a osobní zdůvodnění pro KPZ najdete zde.

 

Chceme svou KPZ rozvíjet dál, toužíme po lokálním mase, mléčných výrobích a vejcích. Právě jednáme o dalších dodavatelích a ochutnáváme jejich produkty. Video ze zakládání KPZ Modřany (točil člen KPZ Magnus Engervall).

 

Hana Vacková, jedna ze zakladatelek

Zpět

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode