Semenaření v KPZ

09.11.2015 17:25

6. listopadu 2015 na První českém setkání KPZ v Olomouci vystoupil Petr Dostálek - zakladatel NNO Gengel o.p.s. usilující o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví - s nabídkou pro KPZky, aby se zapojili do pěstování a uchování starých a krajových odrůd tím, že si jednotliví zemědělci vyberou jednu odrůdu, kterou budou semenařit.

V letošním sezóně 2015 se do semenaření máku „Bílého vanilkového“ (PAP007) zapojila komunitní zahrada KomPot.

 

Proč právě KPZ? 

 

Jednak proto, že hospodářství zapojená do systému KPZ pěstují environmentálně šetrně a snaží se o udržení biodiverzity v krajině a právě pěstováním starých, krajových odrůd se zachovává pestrost a jedinečné vlastnosti rostlin a plodin. Mezi tyto vlastnosti patří i odolnost vůči přírodním vlivům a podmínkám. Uchováváním semen a opětovným vyséváním se postupně rostliny adaptují na místo a stávají se odolnějšími.

Zadruhé rodinná zemědělství zapojená do KPZ využívají ruční práce na poli a nemusí pěstovat jen rostliny a plodiny vyšlechtěné pro snadnou mechanizovanou sklizeň jako je tomu u velkých farem.

 

Dalším důvodem k zapojení KPZ do pěstování starých a krajových odrůd je i fakt, že členové KPZ nejsou obyčejnými spotřebiteli a tudíž ocení kvalitní, chuťově a tvarově rozmanité výpěstky, o kterých vědí, že v sobě skrývají příběh a nesou si cenné genetické informace.

 

Právě teď je vhodný čas!

 

Sezóna končí a zemědělci začnou spolu s členy svých KPZ plánovat sezónu 2016, ve které by se sortiment zeleniny a plodin mohl rozšířit o jednu či více odrůd k semenaření. Jaké by to měly být? Petr Dostálek rád jednotlivým KPZkám pomůže vybrat odrůdy vhodné pro místní podmínky.

O dalším možnostech pomoci s uchovávání odrůd se dočtete na stránkách Gengelu zde.

Zpět

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode