Z Kuchyňky do kuchyně

01.08.2014 12:39

Zahrada v roce 2013Honza Valeška

Komunitní zahrada Kuchyňka vznikla v polovině roku 2013 na svahu uprostřed Prahy 8 z iniciativy majitelů pozemku, kteří chtějí vytvořit veřejně prospěšný a esteticky hodnotný prostor a skupiny několika místních obyvatel, kteří chtějí společně šetrně hospodařit a směřovat k potravinové suverenitě.

Kuchyňka se nachází na pozemku, který nabízí zcela unikátní mikroklima i flóru. Celý pozemek má rozlohu téměř jednoho hektaru a nachází se v klidném prostředí nedaleko královských vinic nad řekou Vltavou. Dříve zde fungovala zahrádkářská kolonie, které však zub času a vymizení zahradníků zasadil ránu do vazu. Prostor Kuchyňky se po té během let proměnil ve skládku a prostor kriminality, drog a rozkladu, kam se místní obyvatelé báli pouštět své děti. V současné době je pozemek vyklizen  od nejhoršího nepořádku a poskytuje útočiště několika lidem bez domova, kteří pomáhají s jeho zabezpečením a údržbou.

Kuchyňka v roce 2014Zahradu na 3 000 metrů čtverečních velké části pozemku nyní provozuje občanské sdružení Kuchyňka, které si vytklo za cíl vytvářet  společenství, které přinese potraviny z ověřeného zdroje, prostor pro setkávání a seberozvoj, to vše na základech trvalé udržitelnosti, vzájemné solidarity a spolupráce. V současné době zahradu obhospodařuje na 20 zahradníků, kteří společně pečují o svěřený prostor, budují infrastrukturu (elektřinu, vodovod, zázemí) a pěstují první plodiny (již jsme sklidili první hrášek, okurky, rajčata, meruňky, ale také květiny a bylinky)

Kuchyňka se však nechce omezit pouze na samotné zahradničení, ale hodlá posilovat sousedské vztah, poskytovat zábavu a poučení a pomáhat lidem v přístupu k místním potravinám. Proto pravidelně pořádá sousedské slavnosti jídla v rámci celosvětového International Restaurant Day, během nichž sousedé vaří pro sousedy, sdílejí společně jeden stůl a společně se baví hudbou, filmem a jídlem.

Pro zlepšení přístupu k místním potravinám založila Kuchyňka Potravinovou komunitu Prahy 8, na principech KPZ. Členové PKP8 v současné době navázali partnerství s biozemědělcem Richardem Kalivodou z Biofarmy Žatec, jejíž produkci si předplácejí na celou sezonu a dostávají ji pravidelně na odběrné místo na Praze 8. Cílem je získat bezpečný, známý a stabilní zdroj kvalitních potravin a v neposlední řadě umožnit zemědělci důstojné živobytí a spravedlivou odměnu za jeho práci.

Více na www.kzkuchynka.cz

Zpět

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode